Film Screening Programme Schedule 2016

XpoNorth 2016 Film Showcase Screening Programme

 

Wednesday 8th June

 
10am

ANNY: Animation Nights New York Curated Programme (78mins)  

USA
     
11.20am 

XpoNorth Submission Showcase Films (100mins)

 
  Ladrones De Tiempo
Dir: Fran X Rodríguez (8mins)
Spain
  Best Man
Dirs: Seylan Baxter & Jamie Brown (9mins)
UK (Argyll & Bute)
  Game Of Life
Dir: Agnès Vialleton (12mins)
France
  Still Life: Portrait Of A Fighter
Dir: Kieran Hennigan (6mins)
UK (Edinburgh)
  Electric Faces*
Dir: Johnny Herbin (11mins)
UK (Glasgow)
  We Can't Live Without Cosmos
Dir: Konstantin Bronzit (15mins)
Russian Federation
  The Wall*
Dir: Michal Blaško (19mins)
Czech Republic
  Classmate
Dir: Javier Marco Rico (10mins)
Spain
  Baits And Hooks
Dir: Luka Popadić (10mins)
Serbia
     
1pm

British Film Institute Highland Film Academy (40mins)

 
  Absence
Dir: Lauren McAllen (4mins)
 
  The Quandary
Dir: Kane Stewart (5mins)
 
  BFI Highland Behind the Scenes
Dir: Tristan Aitchison (11mins)
 
  Q&A with filmmakers
(20mins)
 
     
1.40pm

XpoNorth Submission Showcase Films (79mins)

 
  A Natural Occupation
Dir: Florin Andreescu (15mins)
Romania
  O2
Dir: Sam Jones (7mins)
UK (Altrincham)
  No Fixed Motive
Dir: Jerome Peters (15mins)
Belgium
  Stationary
Dir: Mac Nixon (13mins)
UK (Cardiff)
  The Age of Reason
Dir: Mathilde Petit (16mins)
France
  Alexander Zelentsov, The Day Of Chernobyl
Dir: Mike Baudoncq (13mins)
France
     
3pm

Mediawave Hungary Curated Programme (58mins)

 
  Re-Examination
Dir: Balázs Bozzay (12mins)
 
  The Hangnail Picker
Dir: Krisztián Király (9mins)
 
  Dirty Work
Dir: Dániel Füzes (10mins)
 
  Urban Blindness
Dirs: Luca Anna Molnár & Zoltán Debreczeni (3mins)
 
  Warburg
Dir: Dávid Borbás (13mins)
 
  Black Out
Dirs: Borbála Mészáros & Zsuzsanna Rádóczy (9mins)
 
  Chiccup
Dirs: János Izer & Máté Tóth Heyn (2mins)
 
     
4pm

BAFTA Shorts (61mins)

 
  Edmond
Dir: Nina Gantz (9mins)
 
  Samuel
Dir: Billy Lumby (15mins)
 
  Operator
Dir: Caroline Bartleet (6mins)
 
  Prologue
Dir: Richard Williams (6mins)
 
  Manoman
Dir: Simon Cartwright (11mins)
 
  Over
Dir: Jorn Threlfall (14mins)
 
     
8pm

Special Screening of 'Hamish' (120mins)

 
  Hamish
Dir: Robbie Fraser (90mins)
 
  Q&A with Director and Crew (30mins)  

*contains strong language, adult themes or content of a sexual nature.

 

 

Thursday 9th June

 
09:30am

Scottish Documentary Institute Curated Programme (52mins)

 
  Pouters
Dir: Paul Fegan (17mins)
(contains bad language)
 
  The Third Dad
Dir: Theresa Moerman (11mins)
        
  Ottica Zero
Dir: Maja Borg (13mins)
 
  Mining Poems or Odes* (also a BAFTA nominated short)
Dir: Callum Rice (11mins)
 
     
10:30am

Live At Heart, Sweden Curated Programme (46mins)

 

  The Keeper*
Dir: Öystein Thorsen (12mins)
 
  Exposure*
Dir: Björn van Weiden (6mins)
 
  Boy-Razor
Dir: Peter Pontikis (12mins)
 
  I've Got You Back*
Dir: Sebastian Lagerkvist (16mins)
 
     
11.10am 

XpoNorth Submission Showcase Films (235mins)

 
  We're Here Now
Dir: Nikki Richardson (7mins)
Australia
  Ego Light
Dir: Philippe Jasmin (20mins)
France
  Dyab*
Dir: Mazin M Sherabayani (20mins)
Iraq
  The Bells Of Casterbridge
Dir: Keira Brown (5mins)
UK (London)
  The House In The Envelope
Dir: Sanela Salketic (16mins)
Germany
  Cinnamon Skin
Dir: Alejandro de Vega (5mins)
Spain
12:30pm Moving In Circles
Dir: Maxim Dashkin (14mins)
Russian Federation
  Perception
Dir: Mark S Wright (5mins)
UK (London)
  Requited Love
Dir: Cristina Ki Casini (15mins)
Italy
  Spoon*
Dir: Jalal Veisi (15mins)
Iran
1:30pm The Last Bridge Operator
Dir: Lidi Toepoel (6mins)
Netherlands
  Life Inside 'Islamic State'
Dir: Scott Coello (17mins)
UK (London)
  Neighbours*
Dir: Gabriel Khotivari (15mins)
Georgia
  All Cats Are Pink In The Dark*
Dir: Guillaume Renusson (20mins)
France
  The Romance Class*
Dir: Stuart Elliott (15mins)
UK (Bellshill)
  We Sit. We Drink. No Guns.
Dirs: Nicci Thompson & Matt Hielsberg (13mins)
USA & UK (Aberdeen)
  Red Sky On The Black Isle
Dir: Lisa Marley (12mins)
UK (Bristol)
  Serori*
Dir: Pedro Collantes (15mins)
Netherlands
     
3.30pm

Screen Academy Scotland Curated Programme (92mins)

 
  Transit Zone
Dir: Frederik Subei (32mins)
 
4pm UK Premiere of 'Hula'
Dir: Robin Haig (30mins)
 
  Q&A with Director Robin Haig
Chaired by Richard Warden, Scottish Mental Health & Arts Festival
 

*contains strong language, adult themes or content of a sexual nature.