XpoNorth Music Showcase Schedule Announced

XpoNorth Music Showcase Schedule Announced

Thu 7 Jun 2018 / News

Share

We are delighted to announce the live showcase schedule for this year’s edition of XpoNorth. Taking place across the 27th and 28th of June, alongside a selection of artists chosen through our EXCITE Network, the live programme sees over 60 of the hottest new acts from the Highlands and Islands and the rest of Scotland perform across several city centre venues.

Wednesday 27 June 2018

Hootananny 
In Association with A&R Worldwide
9pm – 9.30pm: TAMZENE 
10pm – 10.30pm: ACRYLIC 
11pm – 11.30pm: Parliamo
Midnight – 12.30am: Retro Video Club

Mad Hatters
In Association with EXCITE
8.30pm – 9pm: NOAH NOAH 
9.30pm – 10pm: Rome Is Not A Town (Sweden)
10.30pm – 11pm: SHHT (Belgium)
11.30pm – Midnight: Bloodlines 

PentaHotel
In Association with HMUK
7.30pm – 8pm: Hamish Hawk
8.30pm – 9pm: Megan Airlie
9.30pm – 10pm: Stephen Mackintosh

Mercure Bar
In Association with Off Axis Scotland
8.15pm – 8.45pm: Spanish
9.15pm – 9.45pm: Deb Rabbit 
10.15pm – 10.45pm: Dancing on Tables
11.15pm – 11.45pm: Anchor Lane 

Market Bar
In Association with GMS
8.45pm – 9.15pm: North Atlas
9.45pm – 10.15pm: PYRO
10.45pm – 11.15pm: SHREDD 

The Tooth & Claw
In Association with Inverness Gigs
8pm – 8.30pm: Static Union
9pm – 9.30pm: Home$lice
10pm – 10.30pm: The Dunts
11pm – 11.30pm: King Kobalt 

MacGregors
In Association with Netsounds
8.30pm – 9pm: The Sea Atlas 
9.30pm – 10pm: Apache Darling
10.30pm – 11pm: CLOTH 
11.30pm – Midnight: Emme Woods 

The Phoenix
In Association with the SAMAs
8pm – 8.30pm: Crystal
9pm – 9.30pm: LaKyoto
10pm – 10.30pm: Foggy City Orphan
11pm – 11.30pm: LIONAL 

Ironworks
In Association with BBC Scotland 
8.30pm – 9pm: Zoe Graham
9.30pm – 10pm: Folda
10.30pm – 11pm: Bad Mannequins
11.30pm – Midnight: Spring Break 


Thursday 28 June 2018

Hootananny
In Association with A&R Worldwide
9pm – 9.30pm: Luna The Professor
10pm – 10.30pm: MALKA
11pm – 11.30pm: Miracle Glass Company 

Mad Hatters
In Association with EXCITE
8.30pm – 9pm: Breakfast Muff
9.30pm – 10pm: The Strives 
10.30pm – 11pm: Ida Kudo (Denmark)
11.30pm – Midnight: The Dazed Digital Age 

PentaHotel
In Association with HMUK
7.30pm – 8pm: Gus Harrower
8.30pm – 9pm: Brian O hEadhra & Fiona Mackenzie
9.30pm – 10pm: Carma

Mercure Bar
In Association with Off Axis Scotland
8.15pm – 8.45pm: Slow Blood
9.15pm – 9.45pm: LILURA
10.15pm – 10.45pm: Be Like Pablo 
11.15pm – 11.45pm: VISTAS 

Market Bar
In Association with GMS
8.45pm – 9.15pm: SWAY
9.45pm – 10.15pm: Gordon James and The Power
10.45pm – 11.15pm: Toy Mountain

The Tooth and Claw
In Association with the Music Producers Guild (MPG)
8pm – 8.30pm: Real Life Entertainment
9pm – 9.30pm: 100 Fables 
10pm – 10.30pm: Frankys Evil Party
11pm – 11.30pm: The Nickajack Men 

MacGregors
In Association with the Music Publishers Association (MPA)
8.30pm – 9pm: Angus Munro
9.30pm – 10pm: Anna Sweeney
10.30pm – 11pm: ewenc.grant
11.30pm – Midnight: Beta Waves 

The Phoenix
In Association with the SAMAs
8pm – 8.30pm: Super Inuit
9pm – 9.30pm: The Rahs
10pm – 10.30pm: Fauves
11pm – 11.30pm: Kaputt 

Ironworks
In Association with Rapal
8m – 8.30pm: Annie Booth
9pm – 9.30pm: E M I L I E
10pm – 10.30pm: The 101
11pm – 11.30pm: Wotjeck The Bear